HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | Cyano (CN) |
| Phase | Normal and Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Mixed Mode |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L10 |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCO F4 HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCO F4 is a 4-Fluoro 3-methylphenyl cellulose phase which can be used in SFC or HPLC.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ V2 Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Neutral molecules, amides, acids, esters and amines show considerable enantioselectivity on these vancomycin-based CSPs
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Vancomycin |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Vancomycin Phase/High-Purity Silica Gel Particle Platform |
| pH | 3.5 to 7.0 |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CHIROBIOTIC |
Thermo Scientific™ Syncronis™ HILIC HPLC Columns
Maximize liquid chromatography reproducibility and laboratory productivity using Thermo Scientific™ Syncronis™ HILIC LC Columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | Zwitterionic |
| Temperature | 60°C |
| Column Type | HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | RP-Select B |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Green PAH Columns, 3μm Particle Size
Specially tailored alkyl bonded silica with a high carbon loading, designed specifically for the analysis of polyaromatic hydrocarbons (PAHs)
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | PAH Analysis |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCJ HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCJ (cellulose 4-methylbenzoate) is a new product for high resolution chiral separations based on a new halogenated carbohydrate based chiral stationary phase.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Cellulose 4-methylbenzoate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Cellulose 4-methylbenzoate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 160 Å Phenyl-Hexyl HPLC Column, 2.7 μm Particle Size
The endcapped, phenyl-hexyl bonded phase provides a stable, reversed phase packing with a pore structure and pore size that is optimized for reversed-phase HPLC separations of peptides and polypeptides, using typical acidic mobile phases favored for proteomic applications.
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | Phenyl-Hexyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Phenyl-Hexyl Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCS HPLC Column, 5 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCS (amylose tris [(S)-a-methylbenzylcarbamate]) permits the enantiomeric separation of 1-Indanol without the addition of DEA (Diethyl amine).
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amylose, carbamate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Amylose, carbamate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ PFP HPLC Columns
Use for analyzing difficult-to-resolve mixtures of halogenated compounds including pesticides.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 8% |
| Temperature | 60°C |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| USP Type | L43 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ MOS C8 LC Column, 5μm
Reliably analyze moderately hydrophobic analytes such as small peptides and proteins, pharmaceuticals, steroids and environmental samples.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 6.5% |
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L7 |
| Column Format | Analytical Column |
TSKgel™ G2500PWXL HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Use TSKgel™ G2500PWXL columns for analysis of water-soluble linear polymers with molecular weights up to 3,000 Da.
Thermo Scientific™ Accucore™ Polar Selectivity Kits
Verify optimum selectivity of Thermo Scientific™ Accucore™ HPLC columns for polar analytes.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Stationary Phase | aQ C18, HILIC, PFP |
| For Use With | UHPLC |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Particle Shape | Solid Core |
| Column Format | Analytical Column Kit |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ H, 6% Crosslinked HPLC Column, 9 μm Particle Size
Used for the analysis of saccharides or organic acids.
| Particle Size | 9 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Sulfonated Polystyrene |
| Phase | Ion Exclusion |
| Matrix | Sulfonated Polystyrene/Divinylbenzene Phase/Spherical Particle Platform |
| Crosslinking | 0.06 |
| Technique | Crosslinked HPLC |
| Product Line | SUPELCOGEL |